Szkoła zawodowa

0
92

Szkoła zawodowa, to kolejny, po gimnazjum etap edukacyjny. I, o ile gimnazjum w zasadzie nie przygotowuje do niczego, nie daje żadnej konkretnej umiejętności, którą można by wykorzystać w przyszłości. O tyle właśnie szkoła zawodowa daje bardzo konkretne, praktyczne umiejętności, które pozwolą podjąć konkretny, praktyczny zawód.
Oczywiście, trzeba wiedzieć, że podjęcie nauki w szkole zawodowej zamyka automatycznie drogę na studia, przynajmniej na jakiś czas. Studia można bowiem rozpocząć jedynie mając maturę. To ona stanowi przepustkę na uczelnie wyższe. Ukończenie szkoły zawodowej daje tytuł tylko i wyłącznie zawody, podobnie, jak i zawodowe uprawnienia. Nie pozwala rozwijać się w sformalizowanych strukturach edukacyjnych.
Nie każdy jednak jest stworzony do tego by się kształcić. Potrzebni są fachowcy w każdym zawodzie. Jeżeli zaś ktoś czuje, że ten właśnie a nie inny zawód będzie dla niego idealny, jest właśnie dla niego stworzony, to po co szukać dalej? Trzeba się przyłożyć do swojej edukacji zawodowej i ją bardzo starannie ukończyć. To da szanse na uczciwą pracę i dobry zarobek.