Skuteczna nauka kluczem do sukcesu

0
67

Nieodłącznym elementem systemu edukacji jest nauka w domu, która wielu osobom sprawia trudności. Istnieje kilka prostych zasad, które pomagają uczyć się efektywnie.
1. Plan – zaplanuj swoje działania krok po kroku, podziel materiał na kilka części i ucz się ich po kolei. Widok ubywających stron z notatkami motywuje.
2. Miejsce – przygotuj sobie wcześniej miejsce do nauki, najlepiej ciche i spokojne, w którym nie ma elementów mogących rozpraszać. Odłóż telefon, nie korzystaj z Internetu jeśli nie ma takiej konieczności.
3. Czas – określ ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę – ilość nie znaczy jakość. Lepiej uczyć się kilkadziesiąt minut efektywnie niż kilka godzin bezproduktywnie powtarzać to samo.
4. Przerwy – pamiętaj o aktywności fizycznej, krótkie i proste ćwiczenia co godzinę pomagają się odstresować i są odskocznią dla eksploatowanego mózgu.
5. Powtarzaj – nawet jeśli opanowałeś już cały materiał powtórz go za kilka godzin. Utrwalając w ten sposób zdobytą wcześniej wiedzę minimalizujemy prawdopodobieństwo zapomnienia tego, co już opanowaliśmy.