Pierwsze obliczenia

0
67

Pierwsze trzy klasy szkoły podstawowej to wprowadzenie do matematyki. Nie są to jeszcze żadne poważne obliczenia. Proste działania, na małych liczbach i to cała sprawa. Jednak, bez tych podstaw, bez tego wprowadzenia, bez tych właśnie prostych działań można w ogóle zapomnieć o działaniu na wyższym poziomie.
Pierwsze trzy klasy, to zrozumienie pojęcia liczby. Dzieci zazwyczaj umieją już liczyć po kolei do dziesięciu, do stu, różnie. Z tym że, nie zawsze rozumieją do czego jest im to liczenie potrzebne. Właśnie te pierwsze trzy klasy mają dziecku pokazać, do czego jest im to liczenie potrzebne, jak mogą je wykorzystać, jak mogą je użyć.
Ważne też, że te trzy pierwsze klasy, to również wprowadzenie do działań na liczbach. Z jednej strony dziecko poznaje te działania, dziecko dowiaduje się, jak te działania wykonywać. Jednak na tym nie koniec. Dziecko dowiaduje się, na czym te działania polegają, jak się je wykonuje, ale przede wszystkim, po co. Doświadczenie sensowności działań ma w tym momencie największe znaczenie. Ma znaczenie kluczowe do tego, żeby dziecko w ogóle podejmowało się pracy w tym obszarze.