Pierwsze kroki z czytaniem

0
320

Czytanie to jedna z tych umiejętności, których uczymy się na samym początku edukacji szkolnej. W zasadzie, nikogo to nie dziwi, ponieważ jest to podstawa to dalszej pracy naukowej. Bez umiejętności czytania, dziecko nie będzie miało jak zdobywać informacji, nie będzie miało narzędzia do poszerzania swojej wiedzy. Przecież nie będzie jej zdobywało obrazkowo. Jest to po prostu niemożliwe.
Nauka czytania odbywa się w klasie pierwszej, choć jej podstawy zaczynają być zawsze zarysowane już na etapie przedszkola czy zerówki. Wówczas to dziecko poznaje poszczególne litery czy sylaby. Nauka jednak jest na takim poziomie wówczas, że nie wystarczy do tego by czytać. Czytania uczy się w pierwszej klasie i na początek to właśnie na tę umiejętność należy położyć nacisk.
W przypadku tejże umiejętności, jest też bardzo ważny trening. Nic tak nie kształtuje i nie podnosi umiejętności czytania, jak systematyczny trening. Dzięki niemu, dziecko staje się coraz bardziej biegłe w czytaniu, robi to coraz bardziej sprawnie i pewnie.