MINOS I RADAMANTYS

0
90

Minos i Radamantys byli synami porwanej przez Dzeusa Europy, po śmierci matki zostali, matki zostali królami Krety, ale wciąż się kłócili, więc Radamantys zabrał kilka okrętów i odpłynął z rodzinnej wyspy i założył własne państwo, a pod koniec życia ożenił się z Alkmeną, matką Heraklesa.
Minos panował na Krecie sam. Był bardzo rozumnym królem i poprzez swe rządy sprawił, że jego państwo kwitło. Rozwinął się handel i rozbudował bardzo flotę, że stał nieprawdziwym władcą mórz. Ale o ile szczęściło mu się w sprawach królestwa, o tyle w życiu osobistym prześladował go pech. Pazyfane, jego małżonka urodziła mu dziwne dziecko: pół byka pół człowieka. Syn ich Minotaur wyrósł na groźnego potwora. Ojciec, obawiając się, że jego potomek będzie groźny dla jego ludu, kazał zbudować dla niego wspaniały budynek Labirynt.
Gmach miał tak dużo najróżniejszych komnat i korytarzy, że Minotaur nie umiał się z niego wydostać. Po jego śmierci Minos kazał labirynt wysprzątać i zamienił go na pałac dla siebie i swoich następców.