Jak mówić ciekawie podczas wystąpień publicznych

0
91

Nudny sposób prezentowania jest jednym z najpoważniejszych trudności w prezentacjach publicznych. Co jest interesujące, a nawet silnie niewiarygodne, trudnosci tej doświadczają nierzadko osoby, które w towarzyskich sytuacjach komunikują się w sposób aktywny i wzbudzajcy zainteresowanie – w normalny sposób. By to zrozumieć, pomyśl o tym, kiedy ostatnio zdarzyło Ci się rozmawiać o tym co szczerze cię fascynuje, co wyzwala w tobie pasję i pochłania Cię totalnie. Czy wtedy mówiłeś monotonnie? Idę o zakład, że wręcz przeciwnie. Co to za różnica w takim razie, która sprawia że dzieje się to podczas publicznych wystąpień?

Oczywiście jest to stres. Trema i wystąpienia publiczne zdają się być nierozerwalnie połączone. Trema sprawia, że bardziej myślisz o swojej osobie i tym czy dobrze ci pójdzie, niż o samej treści którą masz opowiedzieć. Odcinasz się więc od tego, co mówisz, jesteś trochę nieobecny. Opowiadana treść idzie jednym torem, a Ty jedziesz drógim. Opowieść zostaje więc porzucona sama sobie i pozbawiona jest energii – przez to brzmi martwo. Żeby to przezwyciężyć, potrzebujemy się zaangażować w to, o czym opowiadamy, chodzi o to, by mocniej się skoncentrować na treści wystąpienia, niż na swoich emocjach. Takich rzeczy uczą między innymi szkolenia menedżerskie.

Najlepiej jest więc zawsze mówić wyłącznie o takich rzeczach, które autentycznie nas intresują. W takim przypadku nie doświadczymy problemu z zaangażowaniem się w prezentację. W życiu „wyścigu szczurów” nie zawsze jednak bywa to możliwe. W takim wypadku, gdy mamy informacje do opowiedzenia, która nie jest dla nas ciekawa, musimy wykonać jakąś pracę koncepcyjną nad tym, by uczynić sposób przekazania tej wiedzy ciekawym.

Pomyśl więc nad tym, jak możesz ożywić przekaz swojego wystąpienia, a jest wyższe prawdopodobieństwo, że stanie się ona intersująca i dla Ciebie i dla odbiorców. Problem prezentacyjnej nudy zostanie za tobą, kiedy Ty odczujesz, że to co opowiadasz jest wciągające.